W pociągach Kolei Śląskich
Honorowanie biletów wydanych na przejazd pociągami Kolei Małopolskich w pociągach uruchamianych przez Spółkę Koleje Śląskie
W pociągach Kolei Śląskich na odcinkach obsługiwanych wspólnie honorowane są bilety ważne na przejazd pociągami KMŁ niezależnie od kanału ich zakupu.
Na odcinku Kraków Główny - Trzebinia honorowane są następujące rodzaje biletów, wydane według ofert Kolei Małopolskich (z wyłączeniem biletów wydanych od/do stacji Kraków Lotnisko):
- Bilety według oferty „Taryfa Małopolska” (jednorazowe, okresowe oraz czasowe dla Seniora),
- Bilety według oferty „Małopolski bilet rowerowy”,
- Bilety według oferty „Bilet kolejowy Park&Ride”,
- Bilety na przewóz bagażu oraz psa pod opieką podróżnego,
- Bilety według oferty „Bilet Metropolitalny”,
- Bilety według oferty „Małopolski Bilet Zintegrowany”.
Na odcinku Sucha Beskidzka Zamek/Sucha Beskidzka - Zakopane honorowane są następujące rodzaje biletów, wydane według ofert Kolei Małopolskich (z wyłączeniem biletów wydanych od/do stacji Kraków Lotnisko):
- Bilety według oferty „Taryfa Małopolska” (jednorazowe, okresowe oraz czasowe dla Seniora),
- Bilety według oferty „Taryfa Górska” (jednorazowe oraz okresowe),
- Bilety według oferty „Małopolski bilet rowerowy”,
- Bilety na przewóz bagażu oraz psa pod opieką podróżnego,
- Bilety według oferty „Małopolski Bilet Zintegrowany”.
Honorowanie biletów wydanych według ofert Kolei Śląskich w pociągach uruchamianych przez spółkę Koleje Małopolskie
W pociągach KMŁ na odcinkach obsługiwanych wspólnie honorowane są bilety ważne na przejazd pociągami Kolei Śląskich, niezależnie od kanału ich zakupu.
Na odcinku Kraków Główny - Trzebinia honorowane są następujące rodzaje biletów, wydane według ofert Kolei Śląskich:
- Bilety według oferty „Taryfa Krakowska” (jednorazowe, okresowe oraz czasowe dla Seniora),
- Bilety sieciowe miesięczne na przewóz roweru,
- Bilety jednorazowe na przewóz roweru, rzeczy i psa pod opieką podróżnego.
Na odcinku Sucha Beskidzka Zamek/Sucha Beskidzka - Zakopane honorowane są następujące rodzaje biletów, wydane według ofert Kolei Śląskich:
- Bilety według oferty „Bilet Zakopiański” (jednorazowe),
- Bilety sieciowe miesięczne na przewóz roweru,
- Bilety na przewóz bagażu oraz psa pod opieką podróżnego.
Limitowanie miejsc rowerowych w pociągach Kolei Śląskich
W pociągach uruchamianych przez Koleje Śląskie sp. z o.o. od 22 czerwca 2024 r. obowiązywać będzie limitowanie miejsc na przewóz roweru (przedsprzedaż od 9 czerwca).
W pociągach KŚ możliwy będzie przewóz wyłącznie takiej liczby rowerów, na jaką pozwala pojemność taboru obsługującego dane połączenie i określona w nim liczba miejsc wyznaczonych do przewozu rowerów (informacja w zakresie liczby miejsc w poszczególnych rodzajach pociągów będzie publikowana na stronie internetowej Kolei Śląskich).
Przy przewozie roweru na kilku łączących się odcinkach (połączenie z przesiadką), bilet wydaje się wyłącznie pod warunkiem dostępności miejsca na przewóz roweru na każdym odcinku.
W przypadku zmiany taboru dedykowanego do obsługi danego połączenia, która skutkuje zmniejszeniem się dostępności miejsc rowerowych, podróżnemu – mimo posiadanej rezerwacji miejsca – drużyna konduktorska może odmówić przewozu. W tym przypadku podróżny powinien otrzymać odpowiednie poświadczenie, stanowiące podstawę do otrzymania zwrotu należności za bilet.
Bilety sieciowe miesięczne na przewóz roweru
Każdorazowo posiadacz biletu sieciowego miesięcznego na przewóz roweru zobowiązany jest zgłosić się do drużyny konduktorskiej i zarejestrować swój przejazd z rowerem, czego potwierdzeniem jest pobranie wydruku rejestracji przewozu roweru.
Drużyna konduktorska ma obowiązek, w miarę możliwości, wyznaczyć osobom posiadającym bilet sieciowy miesięczny na przewóz roweru miejsce, w którym podróżny może bezpiecznie przewieźć rower.
Co istotne, posiadanie biletu sieciowego miesięcznego na przewóz roweru nie gwarantuje podróżnemu miejsca do przewozu roweru w pociągu. W przypadku, gdy przewóz roweru zagraża bezpieczeństwu przewozu oraz porządkowi w transporcie, drużyna konduktorska może nie dopuścić podróżnego do przewozu.
Od osób podróżujących z rowerem Koleje Śląskie pobierają opłatę za wydanie biletu w pociągu wyłącznie wówczas, gdy przejazd rozpoczyna się wtedy, gdy punkt odprawy jest czynny lub na stacji/przystanku znajduje się biletomat, w którym można zakupić bilet płacąc gotówką.
Odprawa podróżnych z rowerami na odcinkach Katowice – Kraków Gł. – Katowice oraz Katowice – Zakopane – Katowice odbywa się zgodnie z powyższymi zasadami.
Podróżny posiadający bilet uprawniający do przewozu roweru pociągami Kolei Małopolskich, który jest honorowany przez Koleje Śląskie, w przypadku przejazdu pociągiem Kolei Śląskich, jest zobowiązany zarejestrować swój przejazd z rowerem u drużyny konduktorskiej.
Oprócz powyższego, pomiędzy Spółkami może zostać zarządzone wzajemne honorowanie wszystkich biletów w sytuacjach awaryjnych w razie:
1. przerwy w ruchu;
2. nieplanowego zatrzymania pociągu ( np. z powodu defektu lokomotywy lub składu, uszkodzenia sieci trakcyjnej, awarii zasilania, wypadku) na:
• szlaku lub
• stacji – pod warunkiem, że rzeczywisty lub przewidywany czas postoju z tego powodu:
a) przekroczy 60 minut albo
b) nie przekroczy 60 minut, ale w ciągu godziny od tego zatrzymania z danej stacji nie odjeżdża pociąg tego samego przewoźnika, zapewniający dojazd do stacji, do których można było dotrzeć zatrzymanym pociągiem;
3. utraty połączenia przewidzianego w rozkładzie jazdy, jeżeli:
• opóźnienie pociągu, z którego podróżni utracili połączenie, przekracza 60 minut albo
• w ciągu godziny od przybycia pociągu z opóźnieniem nieprzekraczającym 60 minut, z danej stacji przesiadania nie odjeżdża pociąg tego samego przewoźnika zapewniający kontynuację podróży do stacji, do których można było dotrzeć pociągiem gwarantującym połączenie;
4. jeżeli podróżny zrezygnuje z kontynuowania podróży (z powodu odwołania pociągu lub przewidywanego opóźnienia przyjazdu do stacji docelowej powyżej 60 minut) i zamierza wracać do stacji wyjazdu.
Honorowanie biletów nie ma zastosowania do przerw w ruchu spowodowanych akcjami strajkowymi i protestacyjnymi prowadzonymi przez organizacje związkowe Kolei Śląskich i Kolei Małopolskich, jeśli przerwa trwa dłużej niż 2 godziny w ciągu doby.